Dożynki gminne 2014

W sobotę 30 sierpnia mieszkańcy Gminy Okonek podziękowali za płody rolne, jakimi w tym roku obdarowała ich matka natura. Na radosną imprezę zaprosił Burmistrz Okonka, Dyrektor Okoneckiego Centrum Kultury oraz sponsor strategiczny wydarzenia – firma TOMAR.

Dożynki Gminne w tym roku po raz kolejny odbyły się w Okonku i rozpoczęły się tradycyjnie mszą świętą w okoneckim kościele.Poświęcone wieńce, które w tym roku wyglądały nad wyraz okazale, wzięły udział w korowodzie, jaki przeszedł przez miasto w kierunku Stadionu Miejskiego, przy asyście Burmistrza Okonka, Mieczysława Rapty, radnych, sołtysów, zaproszonych gości oraz mieszkańców.

Część oficjalna rozpoczęła się od tradycyjnego i uroczystego obrzędu dożynkowego, poprowadzonego przez okonecki zespół Repersi. Bochen chleba, zasponsorowany przez piekarnię państwa Markiewicz, został przekazany przez Starostów Dożynek, państwa Weronikę i Władysława Szwałek z Glinek Suchych, na ręce gospodarza, Burmistrza Okonka. Następnie Burmistrz wraz ze starostami oraz sołtysami zaczęli dzielić bochny między wszystkich gości i mieszkańców, którzy tak licznie zjawili się tego dnia na stadionie.

Po części oficjalnej na scenie zadomowili się na dłużej Repersi. Po ich występie nadszedł czas na ogłoszenie wyników w konkursie na „Najpiękniejszy wieniec dożynkowy”. Komisja konkursowa w składzie: Krystyna Płochocka, Małgorzata Lewandowska-Apryas i Zdzisław Kwaśny bardzo dokładnie oceniła wszystkie 10 wieńców. Wybór był niezwykle trudny. Słychać było głosy, że poziom wykonania wieńców był porównywalny z dożynkami o randze wojewódzkiej.

Po długich naradach pierwsze miejsce przyznano sołectwu Chwalimie, które z tego tytułu stało się reprezentantem gminy na dożynkach powiatowych w Tarnówce 7 września. Drugie miejsce zajęło sołectwo Podgaje, trzecie - Borki. Bony pieniężne (600, 400 i 300 zł) do wykorzystania w punkcie handlowym firmy TOMAR wręczał jej prezes Tomasz Maciej Wrzeszcz wraz z Burmistrzem Okonka. Pozostałe 7 delegacji biorących udział w konkursie otrzymało identyczne bony o wartości 100 zł. Każdy zatem zabrał coś ze sobą i został nagrodzony za pełną poświęcenia pracę.

Warto nadmienić, że dyrektor Okoneckiego Centrum Kultury, Adam Kościańczuk, będący jednocześnie konferansjerem dożynek, każdemu zgłoszonemu sołectwu zwrócił koszty przygotowania wieńca do kwoty 200 zł, co zapewne dodatkowo zmotywowało mieszkańców wsi do wytężonej pracy. Każda delegacja i zaproszony gość otrzymała solidny posiłek w ramach udziału w imprezie.

Po konkursie przyszedł czas na rywalizację sportową sołectw. W tym roku w szranki stanęły dwie ekipy – Borki i Kruszka. Zawody rozgrywały się w trzech konkurencjach: wyścig na nartach, toczenie opony i przeciąganie struny. Najlepsze okazało się sołectwo Borki, które z rąk Burmistrza otrzymało okazały puchar.

Tego wieczoru okazję do zaprezentowania się mieli po raz kolejny Repersi. Tym razem okonecki zespół wmieszał się w tłum i tuż przy stoiskach z jadłem zabawiał przybyłych licznie ludzi swoją muzyką.

W końcu przyszedł czas na dania główne. Od dawna nie widziany na okoneckich imprezach kabaret w postaci kabaretu Weźrzesz szybko zawładnął publiką, nie tylko rozbawiając ją do łez, ale również wciągając we własne show.

W końcu przyszedł czas na tańce. O dobrą zabawę przy znanej i lubianej muzyce zadbała Renata Dąbkowska wraz z zespołem Dystans. Nie mogło zabraknąć takich hitów jak „Kalifornia” czy „Czerwona Jarzębina”, których znana wokalistka byłego zespołu Sixteen jest autorką.

Na koniec na scenie pojawił się DJ Moscva, który poprowadził imprezę taneczną do późnych godzin nocnych.

Opinia większości uczestników i zaproszonych gości jest taka, iż ogólna atmosfera radości